X
  GO
2016-2017 Winter Sports Awards


All league Boys Basketball 
2nd Team- Cameron Roberson
Honorable Mention- Mike Barnett, Isaiah Hughes, Jared Lubatti
All league Girls Basketball
1st Team- Lexus Green
2nd Team- Jasmine Scott
Honorable Mention- Esperanza Rivera
All league Boys Soccer
2nd Team: Kohl Humphrey, Antone Fanucchi, Luke Champness
Honorable Mention: Zachary Turley, Mongkol Chhem, Andres Ornelas
All league Girls Soccer
Keeper of the year – Claire Hamilton 
1st team all league – Megan Puget & Shaina Looker
2nd team all league – Lelani Strahan
Honerable Mentions – Carly Antongiovanni, Jensen Williams, McKenzie Miller



JV Girls Soccer
Most Valuable Player - Kelela Strahan
Coaches Award - Jasmin Romero
Most Inspirational - Olivia Holland & Isabella Echeverria 
Golden Goal Award- Lola Lee
Varsity Girls Soccer
MVP – Megan Puget
Coaches Award- Claire Hamilton
Most Improved- Madeleine Reyes
JV/V Boys Soccer
JV Offensive MVP - Cole Bertolucci
JV Defensive MVP - Alvaro Lopez
JV Coaches Award - Aldo Pantoja
VAR Offensive MVP - Kohl Humphrey
VAR Defensive MVP - Antone Fanucchi
VAR Coaches Award - Zachary Turley
Girls Basketball 
JV
MVP- Kristina Placido
Best Offensive Player- Myra Thai
Coach's Award- Belen Cazares
Varsity
 Most Improved: Jacquline Clerou 
character: Esperanza Rivera 
Golden Ram award: Abigail Campbell
Boys Basketball
Frosh/Soph
Most Valuable Player- Marco Fanuchhi 
Coaches Award-Steven Cottrell
JV
Co-Most Outstanding Player - Kaden Uribe 
Co-Most Outstanding Player - Joe Campbell
Coach's Award - Logan McMurtrey
Varsity
Most Valuable Player – Cameron Roberson
Most Improved – Josh Diaz
Ram Toughness “Warrior” Award – Sam Sakowski 
Wrestling- Varsity 
Most Improved- Jordan Cooper 
Coaches Award- Bryan Pantoja 
 MVP- Isaiah Martin 
Takedown record 100/ Career Takedown Record 167- Anthony Sacchini




       
2015-2016 Winter Sports Awards
Boys Soccer Awards All League Awards
JV – Offensive Player of the Year: Mark Pandol Girls Soccer
JV – Defensive Player of the Year: Quintin Arretche Defensive MVP: Sophie Freeman 
JV – Coaches Award: David Flores 1st Team-Jamie Penner
1st Team-Jensen Williams 
VAR – Offensive Player of the Year: Kohl Humphrey 2nd Team-Claire Hamilton
VAR – Defensive Player of the Year: Antone Fanucchi 2nd Team-Shaina Looker 
VAR – Coaches Award: Crispin Chipres Honorable Mention-Aubrey Antongiovanni
Honorable Mention-Leilani Strahan
Wrestling Honorable Mention-Ella Sill
Co MVP-Bryan Pantoja 
 Co MVP-Isaiah Martin  Boys Soccer
Most Improved-Anthony Sacchini  1st Team-  Kohl Humphrey
Coaches Award-Scott Packebush  2nd Team Crispin Chipres
Honorable Mention-Alberto Munoz 
Girls Soccer Awards Honorable Mention-Antone Fannicchi
JV Girls Honorable Mention- Brandon Fox
MVP - Brooklyn Flemming
Most Improved - Amanda Gutierrez Girls Basketball
Coaches Award- Jalyssa Melendez Rookie of the Year- Lexus Green
                           Kimberly Mielke MVP- Celeste West
                           Emma Goulart  2nd Team- Jasmine Scott
                           Kelsey Haley  Honorable Mention- Kayla Scott
Honorable Mention- Marissa Ramirez
Varsity Girls
Coaches Choice: Claire Hamilton  Boys Basketball
Players Choice: Aubrey Antongiovanni  Honorable Mention- Jordan Slaton
Max Prep Award: Sophie Freeman  Honorable Mention- Cameron Roberson
Boys Basketball  2016 Winter Sports Jockey Club Honorees
Frosh/Soph Scott Packebush- Wrestling
Thomas Packebush-Wrestling
Coaches Award- Logan McMurtrey 
Most Improved- Sam Chee All Area Awards
Girls Basketball- MVP- Celeste West
Honorable Mention- Lexus Green, Jamine Scott
JV Boys Basketball-2nd Team- Jordan Slaton
Co-MVP - Sam Sakowski Girls Soccer- 1st Team- Sophie Freeman
Honorable Mention- Claire Hamilton, Shaina Looker, Jamie Penner, Jensen Williams
Co-MVP - Noah Taylor Boys soccer Honorable Mention-
Crispin Chipres, Kohl Humphrey
Coach’s Award - Kaden Uribe
Varsity
Most Outstanding Player – Jordan Slaton
Ram Toughness “Warrior” Award – Navpreet Dhillon
Most Improved Player - Isaiah Hughes
Girls Basketball
JV
MVP – Kaitlyn Cooper
Coaches – Lucie Kotsteinova 
Heart of a Ram – Esperanza Rivera 
Varsity
CO-MVP: Kayla Scott/ Celeste West
Most Improved:  Marissa Ramirez
Coaches Award: Victoria Cruz


2015 Winter sports awards 
Boys Soccer 
Varsity
Offensive MVP - Brandon Fox
Defensive MVP - Marco Chipres
Coaches Award - Alberto Munoz
JV
Offensive MVP - Andres Ornelas
Defensive MVP - Antone Fanucchi
Coaches Award - Luke Champness
Girls Soccer
Varsity
No Team Awards
JV 
Most Improved - Kathy Avila
Defensive MVP - Samantha Brown
Offensive MVP - Jensen Williams
Wrestling
Coaches Award- Jack Tobias
Coaches Award-Josh Medina
Most Valuable Wrestler- Tanner Henderson
Boys Basketball
Varsity
MVP- Jordan Slaton 
Coaches- Matt Layton 
Most Improved- Anton Freeman
Most Inspirational- Jake VanderPoel
JV
Coaches Award- Cameron Roberson
Most Inspirational Award- John Paul Sakowski
Most Improved- Thomas Demler
Freshman
Girls Basketball
Varsity
No Team Awards
JV
MVP- Gabby Avila
Coaches- Abigail Campbell
Inspirational- Janai Murphy
Improved- Sheila Kolodji

2015 Winter Sports Jockey Club Winners
Boys Soccer- Marco Chipres
Girls Basketball- Rhianna Dougan
Boys Basketball- Jordan Slaton
Wrestling- Tanner Henderson



2013-2014

Garces Winter Sports Honors




Garces Girls’ Basketball Team Wins the Valley Championship!!!

GIRLS’ BASKETBALL

SEYL Champions and Central Section Division II Champions

Varsity Head Coach: Tod Denison

Overall Record: 30-3

League Record: 10-0

Jockey Club Selection: Outstanding Athlete in Basketball - Celeste West

Special Team Awards:

MVP- CJ West

Most Improved- Riley Tucker

Most Inspirational- Ashlee Cameron

Coach’s Award- Chenoa Berumen and Rhiana Dougan

SEYL All League Selections:

MVP: Celeste West

First Team: Kayla Scott, Ashlee Cameron and Chenoa Beruman

Second Team: Victoria Cruz and Andrea Flores

Honorable Mention: Lisa Darquea

All Area Selections:

Player of the Year MVP:  CJ West

1st Team: Chenoa Berumen

JV Head Coach: Valerie Salinas

Overall Record: 10-13

League Record: 5-5

Special Team Awards:

MVP- Marissa Ramirez

Coach’s Award- Claire Hamilton

Most Improved- Esperanza Rivera

GIRLS’ SOCCER

SEYL League Champions

Varsity Head Coach: Myka Peck

Overall Record: 18-6

League Record: 9-1

Jockey Club Selections: Outstanding Athletes in Soccer – Madi Todd, Kate Hamilton and Claire Anspach

Special Team Awards:

Offensive Player: Madi Todd

Defensive Player: Kate Hamilton

Coaches Award: Claire Anspach

Break Through Season: Paris Barens

Heart of a Ram: Nikki Barnes

SEYL All League Selections:

Offensive Player of the Year: Madi Todd

Goalkeeper of the Year: Kate Hamilton

First Team: Claire Anspach, Jamie Penner and Sophie Freeman and Erica Delgado

Second Team: Nikki and Paris Barnes

Honorable Mention: Alexis Goyeneche and Megan Puget

All Area Selections:

1st Team: Madi Todd, Kate Hamilton, and Erica Delgado

JV Head Coach: Tara Corcoran

SEYL Champions

Overall Record: 13-3-6

League Record: 9-1

Special Team Awards:

Defensive MVP: Maya Amavizia

Offensive MVP: Aubrey Antongiovanni

Coaches Award: Victoria Espericueta

BOYS’ BASKETBALL

SEYL Tri-Champions

Varsity Head Coach: Matt Robles

Overall Record: 19-10

League Record: 8-2

Jockey Club Selection: Outstanding Athlete in Basketball – Rashad Jackson

Special Team Awards:

MVP: Rashad Jackson

Coaches Award: Sheldon Croney

Most Inspirational: Matt Layton

Most Improved: Calvin Winkler

SEYL All League Selections:

First Team: Rashad Jackson and Sheldon Croney

Second Team: Matt Layton

Honorable Mention: Justin Gapper and Calvin Winkler

All Area Selections:

1st Team: Rashad Jackson

2nd Team: Sheldon Croney

JV Head Coach: Matt Morin

Overall Record: 11-9

League Record: 6-4

Special Team Awards:

Leadership Award: Robert McDermott

Coaches Award: Caleb Nieto

Most Inspirational: Quinton Croney

Freshman Head Coach: Esteban Mendoza

Overall Record: 13-11

League Record: 8-2

Special Team Awards:

MVP: Cameron Roberson

Leadership Award: John Paul Sakowski

BOYS’ SOCCER

Varsity Head Coach: Scott Frank

Overall Record: 0-22

League Record: 0-10

Special Team Awards:

MVP: Seth Garza

Coaches Awards: Marco and Crispin Chipres

Most Improved: Antone Fanucchi, Matt Pandol, Kohl Humphrey

SEYL All League Selections:

First Team: Seth Garza

Second Team: Matt Pandol, Marco Chipres

Honorable Mention: Kohl Humphrey, Brandon Fox, Alberto Munoz



2012-2013
Garces Winter Sports Honors
 

GIRLS SOCCER
2013 CIF Central Section Division II Champions!!!

Varsity Girls Soccer
Head Coach: Myka Peck
Record: 14-9-1 (7-1-1 SEYL CHAMPIONS)

The Varsity Girls Soccer Awards Banquet will be on April 24, 2013 at 6:00pm at the Bakersfield Country Club where the individual team awards will be announced.

2013 All-Area Selections
1st Team: Madison Todd, Kate Hamilton, Cassidy Swift

2013 All-Area Honorable Mention
Claire Anspach, Nikky Barnes, Erica Delgado, Erin Morales

2013 All-League Selections
Co-offensive Player of League: Madison Todd
Defensive Player of League: Cassidy Swift
1st Team All League: Erica Delgado
2nd Team All League: Kate Hamilton, Claire Anspach, Nikki Barnes

2013 All-League Honorable Mention 
Erin Morales, Tessa Frasch, Alexis Goyenche

2013 Jockey Club Outstanding Athlete Awards
Madison Todd, Cassidy Swift

JV Girls Soccer
Head Coach: Tara Corcoran
Record: 9-12 (6-3 SEYL)

Special Individual Team Awards
Most Valuable Player: Bre Bradford
Coaches Award: Alex Rodriguez
Newcomer Award: Aubrey Antongiovanni

BOYS SOCCER
Varsity Boys Soccer
Head Coach: Peter Fox
Record: 0-24 (0-9 SEYL)

Special Individual Team Awards
Most Valuable Player: Austin Ortiz                                      
Coaches Award: Seth Garza                                                  
Most Improved: Matt Pandol        

2013 All-Area Honorable Mention
Austin Ortiz

2013 All-League Selections 
1st Team:  Austin Ortiz 
2nd Team: Seth Garza

JV Boys Soccer
Head Coach: Scott Frank
Record: 0-17 (0-9 SEYL)

Special Individual Team Awards
Most Valuable Player: Gabriel Granillo
Most Improved: Hawk Klodji
Coaches Award: Crispin Chipres

 Boys Basketball
2013 CIF Central Section Division II Finalists !

Varsity Boys Basketball
Head Coach: Gino Lacava                               
Record: 20-9 (6-2 SEYL)

Special Individual Team Awards
Coaches Award: Sheldon Croney                      
Most Inspirational: Eric Parra                           
Leadership Award: Rashaad Jackson

2013 Co-Player of the Year
Rashad Jackson

2013 All-Area Selections
2nd Team: Sheldon Croney

2013 All-Area Honorable Mention
Tim Pena

2013 All-League Selections
1st  Team: Sheldon Croney, Rashaad Jackson
2nd Team: Tim Pena, Justin Gapper

2013 Jockey Club Outstanding Athlete Award
Tim Pena

 JV Boys Basketball
Head Coach: Matt Morin
Record: 15-7 (7-3 SEYL)

Special Individual Team Awards
Coaches Award: Kyle Klingenberger
Most Inspirational: Matt Staugaard
Leadership Award: Luke Vasquez

 Frosh-Soph Boys Basketball
Head Coach: Matt Robles
Record: 9-14 (5-5 SEYL)

Special Individual Team Awards
Coaches Award: Giann Visque
Most Inspirational: Navpreet Dhillon
Leadership Award: Robert McDermott

 Girls Basketball
2013 CIF Central Section Division II Finalists !   

Varsity Girls Basketball
Head Coach: Tod Denison
Record: 27-3 (10-0 SEYL CHAMPIONS)

Special Individual Team Awards
Rookie of the Year: Kayla Scott                                   
Most Improved: Ashlee Cameron
Coaches Award: Andrea Flores                                     
Most Valuable Player: Rachol West    

2013 All –Area Selections
1st Team: Rachol West, Celeste West

2013 All-Area Honorable Mention
Andrea Flores, Kayla Scott                                                                                                      

2013 All-League Selections                              
1st Team: Andrea Flores, Celeste West
2nd Team: Ashlee Cameron

2013 All-League Honorable Mention
Lisa Darquea, Victoria Cruz

2013 Jockey Club Outstanding Athlete Award
Rachol West

JV Girls Basketball
Head Coach: Nate Scott
Record: 8-11 (4-6 SEYL)

Special Individual Team Awards
Most Valuable Player: Becky Siaharath
Coaches Award:  Kahala Taylor
Most Inspirational: Gabby Avila