X
  GO


2014 Garces Rams Varsity Boys Water Results

Head Coach: Petra Koudelkova-Robles
p_koudelkova@yahoo.com

Asssitant Coaches:
Kelly Kennison
Connor Osborn


Date

Site

Time

Results

Sat, 8/16

Scrimmage: Mt. Whitney, Redwood, Mission Oak, Fresno & Garces @ Redwood

TBA

Thurs, 8/28

@ Redwood

5:30 pm 

 L 25-10

Fri, 9/5

Tulare Union Tournament (4days)

5:30 pm

Beat Exeter 14-10

Sat, 9/6

Tulare Union Tournament (4days)

11:30/3:15

Beat Hanford West-7-1/Beat Tulare Union 13-5

Tue, 9/9

@ El Diamante

6:30 pm 

W 13-5

Fri, 9/12

Tulare Union Tournament (4days)

5:40 pm

Beat Hanford West 14-8

Sat, 9/13

Tulare Union Tournament (4days)

11:30 am/2:10 pm

Lost to Monache 5-7

Beat Mt. Whitney 13-12

Placed 2nd in Tournament

Patrick Burke and Carter Kerwin All tournament 1st team

Sat, 9/20

vs San Joaquin Memorial (HOLY BOWL)

2:00 pm

L 8-13

Thurs, 9/25

South Coast Classic (Newport Harbor)

TBA

L-Garces vs Loyola 2-19

Fri, 9/26

South Coast Classic (Newport Harbor)

TBA

L-Garces vs. Los Alomitos 6-19
W- Garces vs. La Canada 10-9

Sat, 9/27

South Coast Classic (Newport Harbor)

TBA

L- Garces vs. Riverside Poly 7-15
W-Garces vs University 8-7
Tue, 9/30 vs. BCHS (Scrimmage) 4:00 pm   No Score

Mon, 10/6

@ Tulare Western

5:30 pm

W 16-10

Wed, 10/8

@ Tulare Union

5:30 pm

W 13-8

Mon, 10/13

vs Monache

5:30 pm

L 5-15

Wed, 10/15

@ Porterville

5:30 pm

L 2-20

Fri, 10/17

Clovis West Tournament

TBA

L- Garces vs Central 4-8

W- Garces vs Clovis West 8-2

Sat, 10/18

Clovis West Tournament

TBA

W- Garces vs Edison 5-2

T- Garces vs Fresno 9-9

Tue, 10/21

vs. Taft 4:00 pm

Thurs, 10/23

vs Tulare Western

6:30 pm

W 12-8

Mon, 10/27

vs Tulare Union

6:30 pm

W 7-4

Weds, 10/29

@ Monache

6:30 pm

L 13-20

Tue, 11/4

vs Porterville (SENIOR NIGHT)

6:30 pm 

L 9-11

Thurs, 11/6

BYE

 

Wed, 11/12

Section Div. III Playoffs

BYE

 

Sat, 11/15

Section Div. III Quarterfinals- Garces vs. Strathmore

11:00 am 

W 9-6 

Wed, 11/19

Section Div. III Semifinals Garces vs. Hanford @ Lemoore High School

6:45 pm

 L 10-11




 

 

2012 Garces Rams Water Polo Schedule
Head Coach: Sean Farley
sfarley@garces.org
Assistant Coach: Michael Lightfoot

 

Date

Site

Time

Results

Sat, 8/18

Scrimmage @ Redwood

8:30 am

Thurs, 8/30 

@ Redwood 

5:30 pm 

L, 19-10

Fri, 9/7

Thousand Oaks Tournament vs Moorpark @ Oaks Christian

5:50 pm

L, 16-2

Sat, 9/8 

Thousand Oaks Tournament vs Oxnard  

TBA 

L, 12-5 

Sat, 9/8 

Thousand Oaks Tournament vs Reedley 

TBA 

W, 14-10 

Sat, 9/8 

Thousand Oaks Tournament vs Atascadero 

TBA 

W, Forfeit 

Tue, 9/11 

vs El Diamante 

6:00 pm 

W, 14-13 

Sat, 9/15

vs San Joaquin Memorial (Holy Bowl)

2:00 pm

L, 20-7

Wed, 9/19 

@ Porterville 

5:30 pm 

L, 18-1 

Fri-Sat,
9/21-9/22 

@ Visalia Tournament vs Mt. Whitney

TBA 

L, 13-9 

Fri-Sat,
9/21-9/22 

@ Visalia Tournament vs Clovis 

TBA 

L, 12-2 

Fri-Sat,
9/21-9/22 

@ Visalia Tournament vs Dinuba 

TBA 

W, 14-8 

Fri-Sat,
9/21-9/22 

@ Visalia Tournament vs Madera 

TBA 

W, 12-11 

Fri-Sat,
9/21-9/22 

@ Visalia Tournament vs Tulare Western 

TBA 

L, 9-6 

Tues, 10/2

@ Tulare Western

5:30 pm

L, 11-7

Thurs, 10/4

@ Tulare Union

5:30 pm

L, 15-7

Tues, 10/9

vs Monache

5:30 pm

L, 13-3

Tues, 10/16

@ Exeter

5:30 pm

W, 11-3

Thurs, 10/18

vs Tulare Western

6:30 pm

W, 7-6

Tues, 10/23

vs Tulare Union

6:30 pm

L, 19-3

Thurs, 10/25

@ Monache

6:30 pm

L, 10-6

Tues, 10/30

vs Porterville

6:30 pm

L, 15-6

Thurs, 11/1 

vs Exeter 

6:30 pm 

W, 16-9 


 

 

2012 Garces Rams JV Boys' Water Polo Schedule
Head Coach: Sean Farley
Assistant Coach: Michael Lightfoot

 

Date

Site

Time

Results

Sat, 8/18

Scrimmage @ Redwood

11:00 am

Thurs, 8/30

@ Redwood

4:30 pm

L, 16-1

Tue, 9/11

vs El Diamante

7:00 pm

L, 12-0

Sat, 9/15

vs San Joaquin Memorial (Holy Bowl)

12:00 pm

L, 16-1

Wed, 9/19 

@ Porterville 

4:30 pm 

L, 19-0 

Tues, 10/2

@ Tulare Western

4:30 pm

L, 13-3

Thurs, 10/4

@ Tulare Union

4:30 pm

L, 21-0

Tues, 10/9

vs Monache

4:30 pm

L, 6-2

Tues, 10/16

@ Exeter

4:30 pm

W, 11-10

Thurs, 10/18

vs Tulare Western

7:30 pm

L, 13-2

Tues, 10/23

vs Tulare Union

7:30 pm

L, 17-2

Thurs, 10/25

@ Monache

7:30 pm

L, 15-0

Fri, 10/26 

Sunnyside Tournament vs Lemoore

2:00 pm 

W, 13-10 

Fri, 10/26 

Sunnyside Tournament vs Selma 

6:00 pm 

W, 10-2 

Sat, 10/27 

Sunnyside Tournament vs Clovis North  

TBA 

L, 14-5 

Sat, 10/27 

Sunnyside Tournament vs Buchanan 

TBA 

W, 10-2 

Tues, 10/30

vs Porterville

7:30 pm

L, 19-2

Thurs, 11/1

vs Exeter

7:30 pm

L, 12-7