X
  GO

2014 Garces Holiday Soccer Festival
(Complete Boys & Girls results)


Boys Elite
San Luis Obispo 3 Clovis West 2
West 3 Bakersfield 3 (WHS wins PK)
Pioneer Valley 4 Centennial 0
Liberty Bakersfield 2 South Gate 1 (OT)
Consolation Semifinals

Bakersfield 3 Clovis West 2

South Gate 3 Centennial 0

Consolation Finals

Bakersfield 3 South Gate 2

Centennial 5 Clovis West 2

Championship Semifinals

San Luis Obispo 4 West 0

Pioneer Valley 5 Liberty Bakersfield 1

Third Place

Liberty Bakersfield 3 West 2

Division Championship

San Luis Obispo 2 Pioneer Valley 0

Boys Premier A
Wasco 4 Independence 1
Frontier 4 Highland 1
El Diamante 4 Mira Monte 0
Stockdale 2 Delano 1
Consolation Semifinals

Highland 3 Independence 2 (OT)

Delano 2 Mira Monte 1

Consolation Finals

Highland 3 Delano 2
Independence 5 Mira Monte 2

Championship Semifinals

Frontier 2 Wasco 1 (2OT)
El Diamante 4 Stockdale 3

Third Place

Wasco 2 Stockdale 0

Division Championship

Frontier 2 El Diamante 1 (2OT)

Boys Premier B
East 4 Farmersville 2
Mission Oak 2 Kerman 1
Porterville 3 Arvin 1
Tulare Western 5 San Joaquin Memorial 0
Consolation Semifinals

Kerman 4 Farmersville 3

Arvin 5 San Joaquin Memorial 2

Consolation Finals

Arvin 2 Kerman 0

Farmersville 1 San Joaquin Memorial 1 (FHS wins PK)

Championship Semifinals

Mission Oak 2 East 1

Porterville 4 Tulare Western 0

Third Place

Tulare Western 1 East 0

Division Championship

Porterville 3 Mission Oak 0

Boys Gold A
Templeton 3 Tehachapi 1
Cesar Chavez 4 McLane 1
Ridgeview 1 Atascadero 0
McFarland 2 Tulare Union 2 (MHS wins PK)
Consolation Semifinals

McLane 7 Tehachapi 0
Tulare Union 2 Atascadero 1

Consolation Finals

McLane 4 Tulare Union 0

Atascadero 3 Tehachapi 0

Championship Semifinals

Cesar Chavez 3 Templeton 2

Ridgeview 1 McFarland 1 (RHS wins PK)

Third Place

Templeton 2 McFarland 0

Division Championship

Cesar Chavez 2 Ridgeview 0

Boys Gold B
Burroughs 3 Mission Prep 2
Morro Bay 2 Firebaugh 0
Liberty Madera 3 Coast Union 2
Tranquillity 5 Bishop Union 0
Consolation Semifinals

Firebaugh 3 Mission Prep 2
Coast Union 3 Bishop Union 0

Consolation Finals

Coast Union 1 Firebaugh 0

Bishop Union 1 Mission Prep 0

Championship Semifinals

Burroughs 4 Morro Bay 1

Liberty Madera 6 Tranquillity 3

Third Place

Morro Bay 2 Tranquillity 1

Division Championship

Liberty Madera 3 Burroughs 2

Boys Silver A
Garces 6 Bakersfield Christian 2
Central Valley Christian 3 Mammoth Lakes 2
Kennedy 3 St. Joseph 2
Taft 2 Woodlake 1
Consolation Semifinals

Mammoth Lakes 1 Bakersfield Christian 0

Woodlake 2 St. Joseph 1

Consolation Finals

Woodlake 3 Mammoth Lakes 0

St. Joseph 3 Bakersfield Christian 1

Championship Semifinals

Garces 2 Central Valley Christian 0

Kennedy 2 Taft 1

Third Place

Taft 4 Central Valley Christian 1

Division Championship

Kennedy 3 Garces 1

Boys Silver B
Orcutt Academy 3 Rosamond 2
Gridley 13 Desert 0
Nipomo 10 Immanuel 0
Fresno Christian 4 Kern Valley 0
Consolation Semifinals

Rosamond 5 Desert 0

Kern Valley 2 Immanuel 1

Consolation Finals

Rosamond 6 Kern Valley 0

Immanuel 8 Desert 4

Championship Semifinals

Orcutt Academy 4 Gridley 2

Nipomo 2 Fresno Christian 0

Third Place

Gridley 2 Fresno Christian 0

Division Championship

Orcutt Academy 2 Nipomo 1

Boys JV Elite
Bakersfield JV 6 Bishop Union JV 0
Stockdale JV 1 Mira Monte JV 0
Wasco JV 2 East JV 1
Liberty JV 3 Rosamond JV 1
Consolation Semifinals

Mira Monte JV 4 Bishop Union JV 0

East JV 6 Rosamond JV 1

Consolation Finals

East JV 2 Mira Monte JV 1 (OT)
Bishop Union 2 Rosamond 0

Championship Semifinals

Bakersfield JV 2 Stockdale JV 0

Wasco JV 2 Liberty JV 0

Third Place

Stockdale JV 3 Liberty JV 2

Division Championship

Wasco JV 3 Bakersfield JV 2 (OT)

Girls Elite
Santa Margarita 1 Liberty Bakersfield 0
Garces 1 San Luis Obispo 0
Chaminade 1 Stockdale 0
Central 1 Frontier 0
Consolation Semifinals

Liberty Bakersfield 1 San Luis Obispo 0 (OT)

Frontier 1 Stockdale 0

Consolation Finals

Liberty 0 Frontier 0

Stockdale 1 San Luis Obispo 1 (StHS wins PK)

Championship Semifinals

Santa Margarita 3 Garces 0

Central 2 Chaminade 0

Third Place

Chaminade 2 Garces 0

Division Championship

Central 4 Santa Margarita 1

Girls Premier A
Highland 1 Edison 0
Liberty Madera 1 Bakersfield 1 (LMHS wins PK)
Sierra Canyon 6 Centennial 1
Clovis East 5 Porterville 2
Consolation Semifinals

Bakersfield 3 Edison 1

Centennial 3 Porterville 0

Consolation Finals

Bakersfield 1 Centennial 0

Edison 3 Porterville 2

Championship Semifinals

Liberty Madera 2 Highland 1

Sierra Canyon 2 Clovis East 1

Third Place

Highland 2 Clovis East 1

Division Championship

Liberty Madera 1 Sierra Canyon 0

Girls Premier B
Pleasant Valley 2 Central Valley Christian 1
Tulare Union 2 Paso Robles 1
St. Ignatius 0 East 0 (SIHS wins PK)
Mission Oak 4 Winters 0
Consolation Semifinals

Central Valley Christian 2 Paso Robles 1

East 4 Winters 1

Consolation Finals

East 2 Central Valley Christian 1

Paso Robles vs. Winters (cancelled)

Championship Semifinals

Pleasant Valley 1 Tulare Union 1 (PVHS wins PK)

St. Ignatius 1 Mission Oak 0

Third Place

Mission Oak 4 Tulare Union 0

Division Championship

St. Ignatius 1 Pleasant Valley 1 (SIHS wins PK)

Girls Gold A
Ridgeview 2 Bishop Union 1 (OT)
St. Joseph 2 Monache 1 (OT)
Atascadero 2 San Joaquin Memorial 2 (AHS wins PK)
Independence 4 Pioneer Valley 3
Consolation Semifinals

Bishop Union 5 Monache 3

Pioneer Valley 3 San Joaquin Memorial  2

Consolation Finals

Pioneer Valley 4 Bishop Union 0

San Joaquin Memorial 3 Monache 2

Championship Semifinals

St. Joseph 1 Ridgeview 0

Atascadero 3 Independence 2 (OT)

Third Place

Ridgeview 1 Independence 0

Division Championship

St. Joseph 2 Atascadero 1

Girls Gold B
Morro Bay 1 Sutter 0 (OT)
Mission Prep 3 Burroughs 0
Fresno 6 Mira Monte 1
Templeton 4 Tehachapi 0
Consolation Semifinals

Burroughs 1 Sutter 0

Tehachapi 2 Mira Monte 0

Consolation Finals

Burroughs 3 Tehachapi 0

Sutter 2 Mira Monte 0

Championship Semifinals

Mission Prep 2 Morro Bay 0

Templeton 4 Fresno 2

Third Place

Morro Bay 3 Fresno 0

Division Championship

Mission Prep 1 Templeton 0 (OT)

Girls Silver A
Farmersville 4 Coast Union 3 (OT)
Wasco 4 West 2
Kern Valley 2 Mammoth Lakes 1
Frazier Mountain 2 McFarland 0
Consolation Semifinals

West 3 Coast Union 0

McFarland 3 Mammoth Lakes 0

Consolation Finals

McFarland 2 West 1

Coast Union 3 Mammoth Lakes 0

Championship Semifinals

Farmersville 5 Wasco 1

Kern Valley 2 Frazier Mountain 2 (KVHS wins PK)

Third Place

Wasco 4 Frazier Mountain 4 (WHS wins PK)

Division Championship

Farmersville 6 Kern Valley 2

Girls Silver B
Kennedy 3 Antelope Valley 2
Taft 4 Rosamond 1
Centennial JV 4 Arvin 0
Fresno Christian 2 Delano 0
Consolation Semifinals

Rosamond 8 Antelope Valley 2

Arvin 2 Delano 1

Consolation Finals

Arvin 3 Rosamond 2

Antelope Valley 3 Delano 3 (AVHS wins PK)

Championship Semifinals

Taft 4 Kennedy 0

Centennial JV 3 Fresno Christian 3 (CHS wins PK)

Third Place

Fresno Christian 3 Kennedy 0

Division Championship

Taft 5 Centennial JV 2

Girls Bronze
Mendota 5 Immanuel 0
Desert 3 Cesar Chavez 0
Orcutt Academy 9 Tranquillity 0
Orcutt Academy 1 Desert 0
Immanuel 6 Tranquillity 1
Cesar Chavez  1 Mendota 0
Orcutt Academy 6 Mendota 1
Desert 2 Immanuel 1
Cesar Chavez by forfeit over Tranquillity
Division Champion
Orcutt Academy
2nd Place
Desert


Girls JV Elite
Stockdale JV 2 Mira Monte JV 1
Liberty JV 3 East JV 0
Garces JV 5 Bakersfield Christian JV 0
East JV 1 Garces JV 0
Stockdale JV 6 Bakersfield Christian JV 0
Liberty JV 9 Mira Monte JV 0
Garces JV 7 Mira Monte JV 0
East JV 1 Stockdale JV 0
Liberty JV 12 Bakersfield Christian JV 0
Division Champion
Liberty JV
2nd Place
Garces JV