X
  GO

2012 Garces Holiday Soccer Festival

Final Boys & Girls Results

 


BOYS:

BOYS ELITE-8:

Quarterfinals

Pioneer Valley 4 Liberty Bakersfield 0

Clovis West 2 South East 1 (2OT)

Golden Valley 2 South Gate 1

Centennial 1 Buchanan 0

Consolation Semifinals

South East 1 Liberty Bakersfield 0

South Gate 1 Buchanan 0

Consolation Finals

South Gate 1 South East 1 (SGHS wins PK)

Buchanan 2 Liberty Bakersfield 1 (OT)

Championship Semifinals

Clovis West 1 Pioneer Valley 0

Centennial 2 Golden Valley 1

Third Place

Pioneer Valley 4 Golden Valley 2

Division Championship

Centennial 2 Clovis West 1 (OT)

 

BOYS PREMIER A:

Quarterfinals

Bakersfield 2 Nipomo 1

Wasco 1 Frontier 1 (WHS wins PK)

West 3 Stockdale 0

San Luis Obispo 1 Mira Monte 0

Consolation Semifinals

Mira Monte 2 Stockdale 0

Nipomo 3 Frontier 2

Consolation Finals

Mira Monte 4 Nipomo 3

Stockdale 4 Frontier 2

Championship Semifinals

San Luis Obispo 1 West 0

Bakersfield 3 Wasco 1

Third Place

West 3 Wasco 0

Division Championship

Bakersfield 3 San Luis Obispo 2

 

BOYS PREMIER B:

Quarterfinals

Tulare Western 1 SJ Memorial 1 (TWHS wins PK)

Arvin 4 Monache 2

Farmersville 3 Independence 0

Chaminade 4 Sanger 1

Consolation Semifinals

Monache 3 San Joaquin Memorial 0

Independence 5 Sanger 2

Consolation Finals

Monache 4 Independence 3

Sanger 3 San Joaquin Memorial 2

Championship Semifinals

Arvin 2 Tulare Western 1

Chaminade 1 Farmersville 0

Third Place

Farmersville 4 Tulare Western 0

Division Championship

Arvin 4 Chaminade 2

 

BOYS GOLD A:

Quarterfinals

El Diamante 6 Ridgeview 1

Delano 6 East 0

Highland 3 Mission Oak 0

McFarland 2 Atascadero 0

Consolation Semifinals

East 3 Ridgeview 0

Atascadero 4 Mission Oak 0

Consolation Finals

Atascadero 4 East 1

Ridgeview 4 Mission Oak 3

Championship Semifinals

El Diamante 3 Delano 0

Highland 5 McFarland 0

Third Place

Delano 2 McFarland 0

Division Championship

Highland 3 El Diamante 0

 

BOYS GOLD B:

Quarterfinals

Mammoth Lakes 7 Stockdale JV 0

Porterville 4 Coast Union 1

South 5 McLane 0

Morro Bay 3 Tulare Union 2

Consolation Semifinals

Coast Union 11 Stockdale JV 0

Tulare Union 3 McLane 1

Consolation Finals

Tulare Union 2 Coast Union 1

McLane 13 Stockdale JV 0

Championship Semifinals

Porterville 2 Mammoth Lakes 1 (2OT)

South 2 Morro Bay 1

Third Place

Morro Bay 2 Mammoth Lakes 1

Division Championship

South 2 Porterville 1

 

BOYS SILVER A:

Quarterfinals

Liberty Madera 5 Woodlake 1

North 7 Las Plumas 0

Shafter 5 Garces Memorial 0

Tehachapi 8 Tranquillity 0

Consolation Semifinals

Woodlake 2 Las Plumas 1

Tranquillity 4 Garces Memorial 3

Consolation Finals

Woodlake 3 Tranquillity 2

Las Plumas 4 Garces Memorial 2

Championship Semifinals

Liberty Madera 2 North 2 (LMHS wins PK)

Tehachapi 3 Shafter 2

Third Place

Shafter 4 North 0

Division Championship

Tehachapi 4 Liberty Madera 3 (2OT)

 

BOYS SILVER B:

Quarterfinals

Bakersfield Christian 4 Frazier Mountain 3

Cesar Chavez 3 Central Valley Christian 1

Mira Monte JV 2 Kennedy 1

Taft 7 Sierra 0

Consolation Semifinals

Central Valley Christian 5 Frazier Mountain 2

Kennedy 6 Sierra 0

Consolation Finals

Central Valley Christian 3 Kennedy 2

Frazier Mountain defeated Sierra

Championship Semifinals

Cesar Chavez 3 Bakersfield Christian 1

Taft 3 Mira Monte JV 1

Third Place

Bakersfield Christian 4 Mira Monte JV 1

Division Championship

Cesar Chavez 2 Taft 1

 

BOYS BRONZE:

Friday

Wasco JV 1 Fresno Christian 0

Orcutt 5 Kern Valley 1

Bakersfield JV 10 Desert 1

Saturday

Bakersfield JV 4 University Prep 1

Orcutt 7 Fresno Christian 2

Kern Valley 9 Desert 0

Orcutt 6 University Prep 5 (2OT)

Bakersfield JV 2 Wasco JV 1

Fresno Christian 5 Desert 4

University Prep 6 Wasco JV 1

Kern Valley 4 Bakersfield JV 3

Division Champion

Bakersfield JV

 

GIRLS:

GIRLS ELITE-8:

Quarterfinals

Chaminade 3 Centennial 1

Tulare Union 2 Clovis West 0

Clovis North 1 Liberty Bakersfield 0

Central 4 Stockdale 0

Consolation Semifinals

Centennial 2 Clovis West 0

Stockdale 3 Liberty 2

Consolation Finals

Centennial 1 Stockdale 0

Liberty 3 Clovis West 1

Championship Semifinals

Chaminade 6 Tulare Union 0

Clovis North 3 Central 1

Third Place

Central 4 Tulare Union 0

Division Championship

Chaminade 1 Clovis North 0

 

GIRLS PREMIER A:

Quarterfinals

Garces Memorial 3 Bakersfield 0

Liberty Madera 2 SJ Memorial 2 (LMHS wins PK)

Frontier 2 Highland 0

San Luis Obispo 2 Clovis East 0

Consolation Semifinals

Bakersfield 3 San Joaquin Memorial 0

Clovis East 1 Highland 0

Consolation Finals

Clovis East 3 Bakersfield 2

Highland 6 San Joaquin Memorial 0

Championship Semifinals

Liberty Madera 2 Garces Memorial 1

Frontier 2 San Luis Obispo 0

Third Place

Garces Memorial 1 San Luis Obispo 0

Division Championship

Frontier 1 Liberty Madera 0

GIRLS PREMIER B:

Quarterfinals

Madera 1 Central Valley Christian 0 (2OT)

Sanger 2 Ridgeview 0

Tulare Western 3 Independence 1

Atascadero 3 Edison 2

Consolation Semifinals

Central Valley Christian 0 Ridgeview 0 (CVC wins PK)

Edison 1 Independence 1 (EHS wins PK)

Consolation Finals

Edison 1 Central Valley Christian 0

Independence 1 Ridgeview 1 (IHS wins PK)

Championship Semifinals

Sanger 2 Madera 0

Tulare Western 4 Atascadero 3

Third Place

Atascadero 3 Madera 2

Division Championship

Sanger 1 Tulare Western 0

 

GIRLS GOLD A:

Quarterfinals

St. Joseph 7 Golden Valley 0

Sutter 5 Tehachapi 2

Bakersfield Christian 5 Mt. Whitney 4

Mission Oak 5 Paso Robles 1

Consolation Semifinals

Tehachapi 5 Golden Valley 1

Paso Robles 5 Mt. Whitney 2

Consolation Finals

Paso Robles 5 Tehachapi 1

Mt. Whitney 6 Golden Valley 1

Championship Semifinals

St. Joseph 4 Sutter 0

Mission Oak 6 Bakersfield Christian 1

Third Place

Sutter 2 Bakersfield Christian 1

Division Championship

St. Joseph 6 Mission Oak 0

GIRLS GOLD B:

Quarterfinals

Mira Monte 2 Mammoth Lakes 1

Winters 4 Wasco 3

Morro Bay 4 West 1

Foothill 4 South 2

Consolation Semifinals

South 2 West 1

Wasco 4 Mammoth Lakes 2

Consolation Finals

Wasco 4 South 2

West 3 Mammoth Lakes 0

Championship Semifinals

Foothill 1 Morro Bay 0

Winters 4 Mira Monte 2

Third Place

Mira Monte 1 Morro Bay 0

Division Championship

Foothill 2 Winters 0

 

GIRLS SILVER A:

Quarterfinals

Stockdale JV 2 Antelope Valley 1

East 3 Burroughs 1

Frazier Mountain 1 Delano 0

Farmersville 5 Las Plumas 0

Consolation Semifinals

Burroughs 3 Antelope Valley 2

Delano 1 Las Plumas 0

Consolation Finals

Burroughs 1 Delano 0

Antelope Valley 5 Las Plumas 0

Championship Semifinals

East 5 Stockdale JV 0

Frazier Mountain 2 Farmersville 0

Third Place

Stockdale JV 2 Farmersville 0

Division Championship

East 3 Frazier Mountain 0

 

GIRLS SILVER B:

Quarterfinals

Kern Valley 1 Cesar Chavez 0

Fresno Christian 4 Arvin 1

Coast Union 3 McFarland 2

Taft 6 Rosamond 1

Consolation Semifinals

Cesar Chavez 2 Arvin 1

McFarland 7 Rosamond 0

Consolation Finals

McFarland 2 Cesar Chavez 0

Arvin 2 Rosamond 0

Championship Semifinals

Kern Valley 0 Fresno Christian 0 (KVHS wins PK)

Coast Union 2 Taft 1

Third Place

Taft 3 Fresno Christian 2

Division Championship

Coast Union 2 Kern Valley 0

 

GIRLS BRONZE:

Friday

Orcutt 4 Desert 1

Kennedy 4 Paramount Bard 0

Saturday

Desert 5 Paramount Bard 0

Kennedy 3 Orcutt 2

Orcutt 10 Paramount Bard 0

Kennedy 3 Desert 0

Division Champion

Kennedy

 

GIRLS JV ELITE

Friday

Frontier JV 7 Wasco JV 0

Tulare Union JV 2 Liberty JV 0

San Luis Obispo JV 4 Garces Memorial 0

Saturday

Garces Memorial JV 2 Wasco JV 1

San Luis Obispo JV 2 Liberty JV 1 (OT)

Frontier JV 4 Tulare Union JV 2

Liberty JV 4 Wasco JV 0

Tulare Union JV 4 Garces Memorial 0

Frontier JV 3 San Luis Obispo JV 1

Division Champion

Frontier